Grön / Gul slinga
0.9 km · +10 m · Ej bedömd · Stockholm
Grön / Gul slinga är en vandringsled utan verifierad svårighetsbedömning på 0.9 kilometer i Stockholm, Sverige. Leden stiger 10 meter, når som högst 35 m ö.h..
Alternativ i närheten
| Alternativ | Längd | Avstånd | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Grön / Gul slinga | 0.4 km | 238 m | 0,5 km kortare |
| Grön slinga | 2.0 km | 1.2 km | 1,0 km längre |
| Kvarnängens IP- Vansta, Sörmlandsleden, etapp 5:1 | 9.5 km | 2.0 km | 8,6 km längre |
Planera Grön / Gul slinga
Samla start, marginaler och navigering innan turen.
Start och mål: Samma område
Rundslingor är enklare att planera eftersom du normalt kommer tillbaka mot startpunkten.
Tid och packning: Kort utflykt
En lättare tur för en kort utflykt. Ta ändå med vatten och kontrollera väder.
Navigering: Markeringsdata saknas
Vi hittar ingen tydlig uppgift om färg eller skyltning för leden. Spara leden eller öppna kartan innan start så rutten finns nära till hands.
Miljö: Skogskänsla
Skog ger ofta lugnare vind och mer skydd, men underlaget kan bli blött efter regn.
Inför turen
- Rundslingor är enkla att planera eftersom start och mål ligger nära varandra.
Hund på Grön / Gul slinga
Traska markerar inte leden som lös-hund-led. I Sverige behöver hunden alltid hållas under kontroll, och 1 mars-20 augusti får den inte springa lös i naturen.
- Räkna i praktiken med koppel under vår och sommar, nära betande djur och i renbetesmarker.
- I naturreservat och nationalparker kan lokala föreskrifter vara striktare än allemansrättens grundregel.
Källa: Naturvårdsverket.
Källor och kvalitet
- Land
- Sverige
- Leddata
- OpenStreetMap och öppna kartdata
- Uppdaterad
- 14 juli 2026
- Höjdprofil
- Beräknad av Traska från tillgänglig höjddata
Vanliga frågor
Hur lång är Grön / Gul slinga?
Grön / Gul slinga är 0.9 kilometer.
Hur svår är Grön / Gul slinga?
Traska klassar leden som ej bedömd. Kontrollera höjdprofil, väder och underlag innan du går.
Vilken typ av led är det?
Rundslinga · område: Stockholm
Fler leder att jämföra
Närmast leden
Snabba alternativ i samma område.
- Grön / Gul slinga · 0.4 km · 238 m från ledområdet
- Grön slinga · 2.0 km · 1.2 km från ledområdet
- Kvarnängens IP- Vansta, Sörmlandsleden, etapp 5:1 · 9.5 km · 2.0 km från ledområdet
- Sörmlandsleden, etapp 5:1 · 9.6 km · 2.4 km från ledområdet
Liknande längd
För ungefär samma dagsplanering.
- Röd led (red path) · 1.0 km · ungefär samma längd · 4.3 km bort
- Slingan · 1.1 km · ungefär samma längd · 5.5 km bort
Längre turer
Mer tid på stigarna runt omkring.
Se karta, höjdprofil och planera turen på Traska — fler vandringsleder i Stockholm hittar du i lederkatalogen.